Česko – norské bilaterální workshopy na téma využívání pásem břehových porostů pro zvyšování kvality vody a snižování eroze půdy.
Kvalita vody je silně ovlivňována zemědělskou výrobou (splachy půdy do vodních toků, znečištění vody hnojivy a jinými chemickými látkami atd.). Současné zemědělské postupy zároveň významně přispívají k erozi hodnotné úrodné půdy. Náklady na úpravu/čištění vody v rámci vodohospodářské infrastruktury se zvyšují, kvalita půdy a vody a biologická rozmanitost se snižují. Jen malá pozornost je zatím věnována tzv. přírodě blízkým opatřením, která by mohla pomoci tyto výzvy řešit. Přírodě blízká opatření navíc přinášejí společnosti mnoho dalších přínosů v podobě různých ekosystémových služeb. Jedním z těchto opatření jsou nárazníkové zóny lužních lesů mezi zemědělskou půdou a vodními toky, které jsou však zatím vysazovány jen velmi málo. Praktická implementace tohoto opatření totiž naráží na celou řadu bariér.
Cílem projektu je proto podpořit setkávání vědců a expertů z praxe z ČR a Norska, umožňující výměnu zkušenosti a znalosti v této oblasti, která by měla vyústit v podání společného bilaterálního nebo multiraterálního projektu zamřeného na identifikaci a hodnocení přínosů nárazníkové zóny lužních lesů a následný návrh podpůrných mechanismů pro jejich praktickou implementaci.
Zadavatel: Státní fond životního prostředí/ Norské fondy
Období řešení: 01/2019–08/2022
Kontaktní osoba: Jiří Louda, e-mail: louda@ieep.cz
Ve spolupráci: Norwegian University of Life Science, Ústav výzkumu globální změny AV ČR