Jsme nezávislé akademické pracoviště specializované na ekonomické aspekty využívání a ochrany přírodních zdrojů a regionálního rozvoje. Provádíme analýzy přiměřenosti regulace, nákladové efektivnosti a kvality institucionálního prostředí. Pracujeme s mikro-simulačními modely, klademe důraz na praktickou využitelnost našich výsledků. Jsme silně ukotveni v mezinárodním vědeckém prostředí.
Klíčová témata
- Návrhy a analýzy dopadů ekonomických nástrojů regulace v oblasti energetiky, vodního a odpadového hospodářství (poplatky, daně, obchodovatelná povolení)
- Platby za ekosystémové služby v souvislosti s adaptacemi měst na změnu klimatu a udržitelným lesnictvím
- Udržitelná mobilita ve městech
- Mezi-obecní spolupráce a její dopady na efektivnost poskytování veřejných služeb
Historie
IEEP byl založen v roce 1997 jako pracoviště Vysoké školy ekonomické v Praze pro vědeckou a vzdělávací činnost v oblasti hospodářské a sociální politiky, ekonomie životního prostředí a regionálního rozvoje. Od roku 2001 byl institut začleněn pod Národohospodářskou fakultu VŠE jako vědeckovýzkumné pracoviště. V roce 2015 se IEEP spolu s kmenovými pracovníky přesunul na Fakultu sociálně ekonomickou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde funguje jako mezifakultní vědecké pracoviště . Odborníci působící v rámci IEEP úspěšně realizovali řadu vědeckých a aplikačních projektů a jsou autory mnoha vědeckých knih a článků s mezinárodním přesahem.
Spolupracujeme
Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development
Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy Univerzity v Brně
Flood Hazzard Research Center, Middlesex University London
Technische Universität Dresden