Role místních komunit, které společně vlastní a spravují les, v inovativní správě lesů a poskytování ekosystémových služeb.
Samoorganizované místní komunity (SMK) spravující společné lesy udržitelným způsobem existují v Evropě již po staletí. Ve většině zemí střední a východní Evropy byla tato tradice přerušena komunistickým režimem ve druhé polovině 20. století. V současné době se zvyšuje společenská poptávka po (mimoprodukčních) ekosystémových službách (ES) poskytovaných lesy a SMK by mohly hrát významnou roli při jejich poskytování. Tyto komunity však v současnosti čelí mnoha výzvám, např. klimatickým změnám, ztrátě příjmů nebo měnícím se společenským hodnotám. Článek zkoumá (i) úlohu SMK v inovativní správě lesů a udržitelném poskytování ES a (ii) specifické podmínky a podpůrné/bránící faktory ovlivňující zavádění inovativního a udržitelného lesnictví místními komunitami ve střední a východní Evropě.
Faktory ovlivňující zavádění inovací pro rozvoj udržitelného lesnictví byly identifikovány a diskutovány během workshopů, fokusních skupin a polostrukturovaných rozhovorů s členy dvou SMK v Česku a na Slovensku a dalšími zúčastněnými stranami. Ukázalo se, samoorganizované místní komunity spravující společné lesy mohou hrát průkopnickou roli při zavádění inovací, protože jsou otevřené novým řešením a mají schopnost pružně a kolektivně reagovat na nové výzvy. Klíčovými podpůrnými faktory jsou důraz na mimoprodukční ekosystémové služby, spolupráce aktérů, silné vedení v rámci komunit a zavádění finančních kompenzací za poskytování ES. Naopak faktory související s institucionálním nastavením (např. současné legislativní prostředí) jsou vnímány jako bránící.
Citace a odkaz: Louda, J., Dubová, L., Špaček, M., Brnkaláková, S., Kluvánková, T. 2023. Factors affecting governance innovations for ecosystem services provision: Insights from two self-organized forest communities in Czechia and Slovakia. Ecosystem Services, 59, 101497. https://doi.org/10.1016/j.ecoser.2022.101497