Přednášíme na mezinárodních konferencích a workshopech. Zveme významné zahraniční odborníky k přednáškám v České Republice. V rámci projektového řízení organizujeme konference a setkání v užším vědeckém kruhu i s účastí zainteresované veřejnosti.
5th European Conference on Biodiversity and Climate Change: Riverine and Coastal Wetlands, Bonn
Mezinárodní konference konaná 26.-28. září 2023 se v rámci svého pátého ročníku zaměřila na téma mokřadů a jejich úlohu v rámci zachování biologické rozmanitosti a zmírnění/přizpůsobení se změny klimatu. Cílem bylo posílit výměnu zkušeností a navazování kontaktů mezi vědci, tvůrci politik a odborníky z praxe. Jedním z vyzvaných řečníků konference byl i Jan Macháč, který zde představil svůj příspěvek „Introduction to wetland ecosystem services and their socio-economic importance“.
9. International Symposium on Energy from Biomass and Waste, Venice
9. ročník sympozia se v krásném prostředí italských Benátek konal ve dnech 21.- 23.11.2022 za přítomnosti více než 150 hostů z celého světa vč. Austrálie, severní a jižní Ameriky. Hlavním cílem konference byla diskuse aktuálního vývoje na poli alternativních technologií k využití odpadů. Součástí programu byla i schůze členů výkonné rady IWWG (International Waste Working Group), která volila nového prezidenta organizace pro roky 2025-2026, a to za účasti Jana Slavíka, který je koordinátorem pracovních skupin a lídrem pracovní skupiny „Economics of Waste“.
Urban Transitions 2022, Sitges
Na přelomu června a července 2022 se v nizozemském Utrechtu uskutečnila TERRAenVISION konference s názvem “Nature-based solutions to facilitate the transition for living within the planetary boundaries“. Lenka Dubová představila příspěvek věnující se motivacím koordinátorů komunitních zahrad jako faktoru pro jejich udržitelném fungování.
3. konference SURE, 2021, Poznaň
Třetí ročník světové konference o Společnosti a městské ekologii se zaměřením na města představující sociální a ekologické systémy se konal ve dnech 7. – 9. července 2021 v polské Poznani. Jako moderátorka sekce i přednášející se konference účastnila Lenka Dubová. Ve své sekci zaměřené na Integrovanou systémovou analýzu městské vegetace a zemědělství představila příspěvek věnující se komplexnímu posouzení fenoménu komunitních zahrad z pohledu celospolečenských přínosů a jejich rozdílného vnímání jejich členy a ostatních obyvatel měst.
3. Ecosystem Services Partnership Europe Conference: Ecosystem Services Science, Policy and Practice in the face of Global Changes, 2021, Tartu
13. výroční conference PLPR 2019, College Station, Texas
V únoru 2019 vyjeli Lenka Slavíková, Eliška Vejchodská a Jan Brabec na mezinárodní konferenci PLPR 2019 s názvem “Preparing for Climate Change in the Planned and Unplanned City”. Více informací zde. V pořadí 14. ročník konference hostí UJEP v Ústí nad Labem (plpr2020.ujep.cz).
Water Science for Impact, Wageningen
V říjnu 2018 se Lenka Slavíková účastnila mezinárodní konference Water Science for Impact pořádané Wageningen University (Nizozemí). Konference se zaměřila na propojení vědeckých poznatků a aplikační sféry v oblasti řešení problémů s vodou. Společně s kolegy Thomasem Hartmannem (Wageningen University) a Thomasem Thalerem (BOKU ve Vídni), zorganizovala Lenka Slavíková samostatnou sekci s názvem: Financial Schemes for Flood Recovery.
Special Session Proposal: Financial Schemes for Flood Recovery
(Em)Powering Hydrodiplomacy conference (HH9), Haag
V pořadí již devátá konference zaměřená na hydro-hegemonii se konala 5. a 6. října 2018. Vědci, politici, lidé z praxe a studenti z celého světa se sešli v Haagu v Nizozemsku. Jan Macháč byl předsedajícím jedné z 11 sekcí, která se zaměřila na hry a experimenty ve vodním managementu a hydro-diplomacii. Dále také přispěl s prezentací o povodňové hře s cílem prozkoumat dynamiku ve vyjednávání o realizaci protipovodňových opatření v kontextu horní-dolní tok.
Abstrakt: Exploring upstream-downstream in flood risk management – A role played flooding game
13. konference SDEWES, Palermo
Již 13. ročník konference k udržitelnému rozvoji energetiky, vodohospodářských a ekologických systémů (SDEWES Conference) se konal ve dnech 30. září až 4. října 2018. Odborníci se tentokrát sešli v italském Palermu na Sicílii. Lenka Dubová vysvětlila, proč by zastupitelé měli podporovat komunitní zahrady ve městech a představila přínosy komunitních zahrad pro uživatele, celé město a pro adaptaci měst na změnu klimatu. Ondřej Vojáček přednášel o nepřiměřených nákladech na dosahování emisních limitů hnědouhelných elektráren. V rámci poster session představil rovněž možnosti využití odpadního tepla v České republice.
Poster: Waste Heat Utilization: Overcoming Barriers in the Czech Republic
Přednáška australského profesora Johna Sheehana na FSE UJEP
V listopadu 2017 přijal naše pozvání prof. John Sheehan z University of Technology Sydney, který je předním odborníkem na oblast vlastnických práv. Přednáška na téma „Innovative Instruments of the Land Governance: Transferable Development Rights in Australia“ se zabývala problematikou eroze australského pobřeží a potřebou přesouvat vlastníky pobřežních pozemků více do vnitrozemí.
12. SDEWES Conference, Dubrovník
Ve dnech 4.–8. října 2017 proběhl v chorvatském Dubrovníku 12. ročník prestižní konference k udržitelnému rozvoji energetiky, vodohospodářských a ekologických systémů (SDEWES Conference). V rámci projektu CE-HEAT financovaného z programu Interreg Europe zde IEEP spoluorganizovalo speciální sekci na téma „Využití potenciálu odpadního tepla ve střední Evropě“. Ondřej Vojáček v rámci sekce přednášel o preferencích obyvatel týkajících se využívání odpadního tepla.
7th International Conference on Flood Management, Leeds
V září 2017 přednášela Lenka Slavíková na mezinárodní povodňové konferenci v britském Leedsu na téma přírodě blízkých povodňových opatřeních ve městech.
ESEE 2017, Budapešť
V červnu 2017 se Lenka Slavíková účastnila mezinárodní konference Evropské společnosti pro ekologickou ekonomii s názvem Ecological Economics in Action: Building a Reflective and Inclusive Community v maďarské Budapešti s příspěvkem na téma povodňové zranitelnosti měst.
Abstract: Financial Schemes For Flood Recovery in Flood-Resilient Cities
Dresden Nexus Confrerence
V květnu 2017 prezentoval Jiří Louda poster o zelené a modré infrastruktuře ve městech na mezinárodní konferenci v německých Drážďanech s názvem Sustanable Development Goals and NEXUS APPROACH: Monitoring and Implementation.
Poster: Green and Blue Infrastructure: An Opportunity for Resilient and Sustainable Cities?
XVI. World Water Congress, Cancun
Na přelomu května a června 2017 se Jan Machač a Jiří Louda účastnili 16. světového kongresu o vodě v mexickém Cancunu, největšího světového setkání odborníků zabývající se vodními zdroji a jejich správou.
Poster 1: Disproportionate cost assessment according to the WFD
Poster 2: How to Successfully Achieve Urban Adaptation Using Green and Blue Infrastructure